...

Το καθάρισε απο το 20′ η φονική ΑΕΚ

Ένα 20λεπτό χρειάστηκε η ΑΕΚ για να κλειδώσει το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης στο Ολυμπιακό Στάδιο, επικρατώντας με 3-0. Σκόρερ για τον Δικέφαλο ήταν οι Λιβάια, Άλεφ και για ακόμα μια φορά o MVP Εζέκιελ Πόνσε.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε τους “κιτρινόμαυρους” με 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπάρκας με τους Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου μπροστά του στην άμυνα. Στα άκρα ήταν οι Γκάλο-Χουλτ. Στον άξονα ήταν ο Άλεφ με τους Μάνταλο-Μπακασέτα μπροστά του. Δίδυμο στην επίθεση οι Πόνσε-Λιβάια.

Από την πλευρά του ο Γιώργος Παράσχος κατέβασε τους Αρκάδες και αυτός με 3-5-2. Ο Παπαδόπουλος ήταν στην εστία. Στην άμυνα ήταν οι Παδαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μαρτίνες. Ακραία μπακ-χαφ οι Κότσιρας-Κυριακόπουλος. Στα χαφ ήταν οι Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Βαλιέντε. Στην κορυφή οι Μανιάς, Καλτσάς.

Η ροή του αγώνα

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους ήταν ένα παιχνίδι κέντρου. Η ΑΕΚ όμως από το 8ο λεπτό μέχρι το 23ο λεπτό πάτησε το πόδι στο γκάζι. Στο 9ο λεπτό ο Λιβάια άνοιξε το σκορ. Ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ, που κέρδισε ο Κροάτης, και ο φορ της Ένωσης εστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 11 ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα στον Μάνταλο. Ο αρχηγός της ΑΕΚ εκανε το γέμισμα ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά και ο Άλεφ έστειλε τη μπάλα σε κενή εστία διαμορφώνοντας το 2-0. Στο 19 ο Μπακάκης έβγαλε τη βαθιά μπαλιά ο Μάνταλος πάτησε περιοχή και ανατράπηκε από τον Μουνάφο. Ο Πόνσε ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 10ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Μετά το 23ο λεπτό η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έριξε ρυθμό αλλά οι Αρκάδες δεν βρήκαν αντίδραση. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 58o λεπτό. Ο Πόνσε έκλεψε την μπάλα από την απρόσεκτη μεταβίβαση του Μουνάφο μπήκε στην περιοχή το σουτ του όμως έβγαλε πάνω από τη γραμμή πάλι ο Αργεντινός διορθώνοντας το λάθος του. Στο 58ο Οικονόμου έπιασε μία κεφαλιά από κόρνερ του Γκάλο αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 75ο λεπτό ο Πόνσε θα μπορούσε να διπλασιάσει τέρματά του με κεφαλιά με από ακόμα ένα καλό στημένο καλοστημένο του Βραζιλιάνου αλλά ο Παπαδόπουλος του είπε όχι. Στο 89ο λεπτό Κλωναρίδης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Έλληνα πορτιέρε ύστερα από πάσα του Κρίστισιτς αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού στο 91 η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Γκάλο ο οποίος έκανε το μονοκόμματο σουτ μη μπορώντας όμως να νικήσει τον Παπαδόπουλο.