Σαρωτική ΑΕΚ-Ισοπέδωσε τον ΠΑΣ στα Γιάννενα

Επιτέλους…ΑΕΚ!

Η Ένωση επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις (την κορυφαία μέχρι τώρα στη σεζόν) και συνέτριψε τον ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες με σκορ 4-0. Σκόρερ ο Μάνταλος, ο Πόνσε (δις) και ο Μιχαήλ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης κατέβασε την “Ένωση” με 3-5-2 για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Μπάρκας ήταν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Οικονόμου-Τσιγκρίνσκι-Μπακάκης, στα άκρα οι Γκάλο-Χουλτ, στον άξονα ο Άλεφ είχε μπροστά του τους Μάνταλο-Μπακασέτα και μπροστά οι Λιβάια-Πόνσε.

Από την πλευρά του ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τους Γιαννιώτες σε σχηματισμό 4-4-2 με ρόμβο. Στην εστία ήταν ο Βελλίδης, στην άμυνα οι  Μποκουβάλας-Μιχαήλ-Τζημόπουλος-Αποστολόπουλος, στη μεσαία γραμμή οι Λίλα-Νικολιάς-Γιάκος-Παμλίδης και στην επίθεση οι Κριζμάν, Αθανασιάδης

Η “Ένωση” μπήκε δυνατά στο ματς και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Οι “κιτρινόμαυροι” βγήκαν στην κόντρα, ο Μάνταλος πέρασε μία κάθετη μπαλιά στον Πόνσε ο οποίος ανατράπηκε από τον Αποστολόπουλο, κέρδισε το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο αρχηγός της ΑΕΚ συνδυάζοντας την 100η του συμμετοχή με τον “Δικέφαλο” με γκολ.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη συνέχισε να αγωνίζεται σε υψηλό τέμπο και έφτασε κοντά στο γκολ στο 17ο λεπτό αλλά εκεί μίλησε η συνήθης κατάρα των δοκαριών. Η ΑΕΚ βγήκε ξανά στην αντεπίθεση ο Μάνταλος έπαιξε κάθετα για τον Λιβάια ο οποίος πλάσαρε τον Βελλίδη αλλά η μπάλα βρήκε στη ρίζα του δοκαριού. Δύο λεπτά αργότερα η πρωταθλήτρια είχε και πάλι δοκάρι με ένα σουτ-βολίδα του Τάσου Μπακασέτα από μακρινή απόσταση.

Στο 20ο λεπτό όμως ήρθε το γκολ που δικαιούταν ο “Δικέφαλος”. Ο Μπακασέτας άνοιξε δεξιά στον Γκάλο και αυτός με μια μπαλιά “ξυραφιά” ανάγκασε τον Μιχαήλ να στείλει, προ του Λιβάια την μπάλα στα δίχτυα του Μάρκου Βελλίδη.

Η πρωταθλήτρια συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και το τρίτο γκολ ήρθε στο 44 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο ο Πόνσε σηκώθηκε στο σωστό timing και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Αργεντινός διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πάλι με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Μάρκο Λιβάια. Αυτό ήταν το 9ο γκολ του Έκι σε 14 ματς πρωταθλήματος.

Το δεύτερο μέρος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τον ρυθμό. Τελευταία φάση της ΑΕΚ το δοκάρι του Χουλτ με συρτό σουτ εκτός περιοχής. Το 160 για τον “Δικέφαλο” σε 15 αγωνιστικές…

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δοκάρι στο 63 με σουτ του Νικολιά μέσα από την περιοχή. Οι Γιαννιώτες έφτασαν κοντά στο “γκολ της τιμής” στο 91. Ο Κριζμάν άδειασε τον Τσιγκρίνσκι. Ο Ουκρανός υπέπεσε σε πέναλτι και ο Αθανασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Μπάρκας όμως του είπε όχι στη πρώτη φάση που χρειάστηκε να επέμβει σε όλο το ματς.

Πάντως αν έχει κάτι να κρατήσει η ΑΕΚ από το δεύτερο μέρος στους Ζωσιμάδες είναι η πρώτη συμμετοχή του Νέναντ Κρίστισιτς δείχνοντας μάλιστα θετικά δείγματα…