O Γκος πλήγωσε την πρώην ομάδα του, 5η συνεχόμενη ευρωπαϊκή νίκη για τον ΠΑΟΚ

Την πέμπτη νίκη του σε οκτώ αγώνες στο Basketball Champions League 2018/19 πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης (12/12) ο ΠΑΟΚ, που λύγισε την αντίσταση της Βενέτσια (77-76) και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στους 16 της διοργάνωσης.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Χρυσικόπουλο και Μορεϊρα, οι οποίοι είχαν 8 και 12 πόντους, και έτσι ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πάλι δυνατά με ένα 6-0 και πήγε το σκορ στο 31-17. Τότε η Βενέτσια αντέδρασε και έκλεισε τη ψαλίδα με σκορ ημιχρόνου, 46-37 υπερ του ΠΑΟΚ, που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο “Δικέφαλος” του Βορρά έδειξε σημάδια κούρασης και αποσυντονίστηκε με τα 4 φάουλ του Μορεϊρα, με αποτέλεσμα η Βενέτσια να βρει λύσεις απο τη γραμμή ρων 6.75 και να μειώσει στο τέλος του δεκαλέπτου με 55-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν δεδομένο πως ο αγώνας θα γινόταν θρίλερ, όπως και έγινε. Ο αγώνας πήγε στο 55-62, αλλά ο Γκος με δύο φανταστικά τρίποντα, έδωσαν ανάσα και αέρα στον ΠΑΟΚ. Έτσι, στο τέλος του αγώνα, ο Γκος χρειάστηκε να ευστοχήσει σε 2 βολές, ώστε να κάνει το 77-73 και να δώσει μαξιλαράκι ασφαλείας στον ΠΑΟΚ. Το μόνο που κατάφερε η Βενέτσια ήταν να αντιδράσει με τρίποντο, ώστε να διαμορφωθεί το ματς στο 77-76.

Καλύτερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Γκος με 20 πόντους και ακολούθησαν οι Μορεϊρα με τον Χρυσικόπουλο , σκοράροντας 14 πόντους,

Με αυτή τη νίκη οι ασπρόμαυροι έφτασα τη Βενέτσια, στη δεύτερη θέση του ομίλου, όμως χάνει στην ισοβαθμία. γιατί δεν κάλυψε τους 10 πόντους που είχε χάσει στην Ιταλία.