Νίκη τετράδας για τον Ολυμπιακό

Σε ένα δυνατό ματς το οποίο ήταν όπως το περιμέναμε ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη κόντρα στην Ανατολού Εφές με 88-81 και έτσι πλησίασε τους Τούρκους στην βαθμολογία καθώς έφτασε στο 7-5 απόσταση μια νίκης από την τέταρτη θέση.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο διπρόσωπο για τους Πειραιώτες που τους βρήκε να παίρνουν κεφάλι ως και με 15 πόντους στην πρώτη περίοδο αλλά την Εφές να ροκανίζει άμεσα την διαφορά με επί μέρους σκορ 23-34 στην δεύτερη οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για την συνέχεια με τον πίνακα στο Σ.Ε.Φ να αναγράφει 48-46.

Στην αρχή της επανάληψης με ένα γρήγορο,μικρό σερί οι φιλοξενούμενοι μπήκαν για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι και οι ερυθρόλευκοι στον ρόλο του κυνηγού.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα με τον Ολυμπιακό να συνέρχεται γρήγορα από το -7 και να ξαναπαίρνει κεφάλι στο σκορ την πιο κρίσιμη στιγμή και να φεύγει νικητής από το Φαληρικό στάδιο

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντεβιντ Μπλατ ήταν ο Άλεξ Τουπάν με 19 πόντους ενώ στους πρωταγωνιστές ήταν για ακόμη μια φορά και ο Μιλουντίνοφ με 15.

Από την άλλη πλευρά την διαφορά έκαναν ο Λάρκιν και Μίσιτς με 20 και 24 με τον δεύτερο να πετυχαίνει παράλληλα και ρεκόρ καριέρας