Νίκη επανεκκίνησης για τον Ολυμπιακό

Νίκη και νέα αρχή έψαχνε ο Ολυμπιακός στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν και την βρήκε με 62-72 επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από 3 ευρωπαϊκά παιχνίδια

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν γερά και τους Γερμανούς να βρίσκουν λύσεις και να δηλώνουν παρών στο παιχνίδι βρήκε τον Ολυμπιακό να πάει στα αποδυτήρια με ένα +4 βασισμένος σε ένα 0-8 λίγα λεπτά πριν την κόρνα της 2ης περιόδου.Η αστοχία όμως χτύπησε καμπανάκι και στις δυο πλευρές για ένα πιο ήρεμο δεύτερο μέρος χωρίς εκνευρισμό κυρίως για τους φιλοξενούμενους ενώ η απουσία του Γιοκιτς φώναζε από πλευράς Βαυαρών στο δημιουργικό κομμάτι.

Στην επανάληψη λοιπόν αρχικά το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με το προβάδισμα στο σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς αλλά τις ίδιο ομάδες φανερά πιο ομαδικές,εύστοχες και με ελάχιστα λάθη.

Τα πράγματα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου με μια μίνι έκπληξη του Στρελνιεκς αλλά και του Σπανούλη ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά ως το +11.Ο Λουσιτς πήγε να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του αλλά δεν βρήκε συμπαραστάτη επιθετικά με την ομάδα του Ντεβιντ Μπλατ να φεύγει νικήτρια από την Γερμανία και τα μάτια όλων πέφτουν στο εντός έδρας παιχνίδι με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ την Πέμπτη.