Και τώρα η πίεση είναι μεγάλη

Ο Παναθηναϊκός εχθές γνώρισε άλλη μια -εκτός προγράμματος- ήττα από την Ζαλγκίρις στην έδρα του, στην παράταση με 83-87 και ήρθε στο 2-2 που τον αναγκάζει να κοιτάει μόνο τις νίκες στους αγώνες που ακολουθούν.

Το κακό φάνηκε από την αρχή σε ένα πολύ νωθρό πρώτο ημίχρονο για του πράσινους, ο Πασκουάλ δεν βρήκε απαντήσεις απέναντι στον Σάρας με τους Λιθουανούς να επιβάλουν πλήρως τον ρυθμό τους στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην συνέχεια ο λύσεις βρέθηκαν και από το -17 γύρισε το παιχνίδι στο +4 αλλά η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν άξιζε κάτι παραπάνω.Όταν 1,5 λεπτό πριν το τέλος προηγείσαι με 4 και δέχεσαι δυο εύκολα καλάθια από τον κεντρικό διάδρομο είσαι άξιος της μοίρας σου.

Αναμφίβολα κομβική ήταν για ακόμη μια φορά η απουσία του Λοτζέσκι και οι πρωταθλητές Ελλάδας πόνεσαν στο μακρινό σουτ ειδικά στην 3η περίοδο, που έμειναν χωρίς τρίποντο ενώ είχαν πολλές φορές την ευκαιρία να προσπεράσουν.

Παρόλα αυτά το παιχνίδι γύρισε μέσα από την άμυνα με παίχτη-κλειδί τον Παπαπέτρου αλλά το μειονέκτημα του τριφυλλιού στα ριμπάουντ χτύπησε και σε μια καθοριστική μάχη στην ρακέτα του ισοφαρίστηκε και του στέρησε την νίκη στην κανονική διάρκεια καθώς το έξτρα πεντάλεπτο επιβράβευσε την καλύτερη ομάδα της βραδιάς που ήταν αυτή του Σάρας.

Αιτία για την ήττα αποτέλεσε εν μέρει και η δημιουργία όταν η πρώτη ασίστ του Καλάθη έρχεται τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου καταλαβαίνουμε ότι υπήρχε πρόβλημα.Η άμυνα που έπαιξαν οι Λιθουανοί πάνω του ήταν εκπληκτική και δεν του άφησαν χώρους να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του παράνομο για τον εαυτό του καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους αλλά μόλις 5 ασίστ αριθμός μικρός για τα δεδομένα του παίχτη

Πλέον, οι πράσινοι οφείλουν να βρουν φάρμακο για να κλείσουν άμεσα τις πληγές τους, διότι όταν χάνεις από Μπάγερν έξω και Ζαλγκίρις μέσα θα πρέπει να βρεις τις νίκες απέναντι σε καλύτερους αντιπάλους.

Η EuroLeague φέτος είναι διαφορετική και σαφώς πιο δύσκολη και ο Παναθηναϊκος πρέπει να βρει το καλό του πρόσωπο τώρα που είναι νωρίς αν θέλει να ελπίζει σε κάτι καλύτερο στο μέλλον.