Η χαρά, η στεναχώρια και η ανηφόρα που έχει να ανεβεί!

Άλλη μια «διαβολοβδομάδα» έφτασε στο τέλος με απολογισμό μια εντός έδρας νίκη και μια ακόμη εκτός έδρας ήττα,την 7η στα 8 παιχνίδια μακριά από το ΟΑΚΑ για το τριφύλλι.

Ο απολογισμός αυτός σίγουρα φέρνει ικανοποίηση για την νίκη στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων επί της Μπάγερν,αφήνει όμως ερωτηματικά και απογοήτευση για την χθεσινοβραδινή ήττα στην Βαρκελώνη.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν ανταγωνιστική για 37 περίπου λεπτά αλλά στο τέλος λύγισε στην αντίσταση των Καταλανών έχασε,και παρά το γεγονός ότι ήταν κοντά στο σκορ προβλημάτισε.

Ο λόγος φυσικά που προβλημάτισε είναι γιατί χωρίς να παίξει ιδιαίτερο μπάσκετ είχε την ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την Ισπανία. Ανα διαστήματα φυσικά και ήταν εξαιρετική η ομάδα τόσο στα αμυντικά όσο και στα επιθετικά της καθήκοντα, ειδικά όταν γύρισε από το -11.

Ούτε το τρίποντο,ούτε γενικότερα το σκοράρισμα πλήγωσε τους πράσινους χθες αυτό που έφταιξε ήταν ότι,στο δεύτερο ημίχρονο, τα ριμπάουντ ήταν 27-6 υπέρ της Μπαρτσελόνα και σε 40 λεπτά οι Μπλαουγκράνα είχαν περισσότερα επιθετικά (12) από τα αμυντικά (11) των πρωταθλητών Ελλάδας.Πάλι καλά λοιπόν, που άντεξε ο Παναθηναϊκός να κυνηγήσει το παιχνίδι μέχρι το 69-65 του 37ου λεπτού.

«Μία ή δύο εκτός έδρας νίκες», ζητούσε ο Ρικ Πιτίνο, μελετώντας το ανηφορικό πρόγραμμα που άρχισε χθες στη Βαρκελώνη και ολοκληρώνεται σε δύο εβδομάδες στο Τελ Αβίβ, με ενδιάμεσο σταθμό στο Κάουνας. Η ευκαιρία για το πρώτο διπλό χάθηκε και έτσι ο Παναθηναϊκός καλείται να αλλάξει πρόσωπο γιατί έπεσε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τις επόμενες δυο αγωνιστικές θα αντιμετωπίσει ομάδες που έχουν μόλις μια νίκη λιγότερη από αυτόν. (Μακάμπι Ζαλγκίρις με ρεκόρ 7-11). Πιο σημαντικό βέβαια είναι το παιχνίδι της ερχόμενης Παρασκευής με τους Λιθουανούς διότι το τριφύλλι έχει ηττηθεί από την ομάδα του Σάρας στο ΟΑΚΑ, και θα πρέπει να πάρει την νίκη για να έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση τριπλής ή και ισοβαθμίας με την Ζαλγκίρις.

Το ζωγραφιστό του Παναθηναϊκού πονούσε και σε αυτό δεν μπόρεσε να βοηθήσει ο Γιώργος Παπαγιάννης(2π.,1ριμπ.) ούτε ο Στεφάν Λάσμε. Η παρουσία του Γκαμπονέζου ήταν αρνητική και παρά τα αρκετά αμυντικά ριμπάουντ που έχασε αμαχητί από τον Σεραφέν,έκανε και δυο παρόμοια επιθετικά φάουλ στην προσπάθεια του να παίξει πικ εν ρολ την ώρα που το μομέντουμ του αγώνα έλεγε Παναθηναϊκός.

Όπως κάθε εμφάνιση όμως έχει και τα θετικά της,άλλωστε όσο δεν γίνεται να μην τα χει,ειδικά όταν φέτος για πρώτη φορά εκτός έδρας στην Ευρώπη σουτάρεις με 41,2% πίσω από την γραμμή. Με θετικό πρόσημο έκλεισε την βραδιά ο Παπαπέτρου που πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση και έδειξε πόσο σημαντική ήταν η απουσία του όταν αντιμετώπιζε το πρόβλημα στον καρπό. Οι 17 πόντοι ωστόσο δεν ήταν αρκετοί να χαρίσουν κάτι παραπάνω στην ομάδα του.

Η απουσία του Θανάση αλλά και του Κιθ Λανγκφορντ ήταν κάτι παραπάνω από ηχηρές. Και οι δυο θα βοηθούσαν με τον τρόπο τους. Ο Θανάσης θα μπορούσε να βγάλει τις καλές του άμυνες με την ενέργεια που διαθέτει πάνω στον Ερτέλ που έκανε φοβερή εμφάνιση με 23 πόντους, ενώ ο αμερικανός όταν η πράσινη επίθεση κόλλαγε να έπαιρνε ακόμα και τραβηγμένες προσπάθειες είτε μακριά από την ρακέτα είτε με κάποια drives που θα τον έστελναν στο μπόνους των βολών καθώς η ομάδα του Πέσιτς συμπλήρωνε γρήγορα τα πέντε ομαδικά σε όλα τα δεκάλεπτα.

Η συνέχεια για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο δύσκολη αλλά και ανατρέψιμη, θα κυνηγήσει το 2/2 σε Κάουνας και Τελ Αβιβ έχοντας στην διάθεση του και το νέο μεταγραφικό απόκτημα Σον Κιλπάτρικ. Ενδιάμεση στάση στην Κύμη για το ελληνικό πρωτάθλημα όπου ο αμερικανός τεχνικός αναμένεται να δώσει ανάσες στα βασικά γρανάζια της ομάδας.