Επιβλητική η ΑΕΚ, 3-0 τον Ατρόμητο!

Η “Ένωση” επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και επικράτησε του Ατρομήτου με 3-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο και σφράγισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού. Σκόρερ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, για ακόμα μια φορά, ο Εζέκιελ Πόνσε, ενώ δυο φορές “χτύπησε” και ο Πέτρος Μάνταλος. Οι άνθρωποι του “Δικεφάλου” περιμένουν τώρα την κλήρωση για να μάθουν τον αντίπαλο τους στον επόμενο γύρο.

Ο Ανδαλουσιανός τεχνικός στην προσπάθεια του να αιφνιδιάσει τον Νταμίρ Κάναντι μετέθεσε τον Τάσο Μπακασέτα σε ρόλο αριστερού μπακ-χαφ, τοποθετώντας τον Μιχάλη Μπακάκη σαν αριστερό στόπερ με το σύστημα να διαμορφώνεται σε 3-5-2. Το πείραμα στέφθηκε με επιτυχία.

Η πρωταθλήτρια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Γκάλο εκτέλεσε ένα φάουλ κοντά στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και βγήκε κόρνερ από την πλάτη του Θεοδωράκη.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και έφτανε με ευκολία στην περιοχή του Ατρομήτου με τους Περιστεριώτες να επιχειρούν να χτυπήσουν στην κόντρα.

Τον γόρδιο δεσμό έκοψε ο…συνήθης ύποπτος Έκι Πόνσε στο 12ο λεπτό. Μετά από αδράνεια της άμυνας του Ατρομήτου, έπιασε ένα διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στο υπόλοιπο του ημιχρόνου χάνοντας μάλιστα και μια μεγάλη ευκαιρία στο 44 όταν ο Λιβάια εξ επαφής “έσπασε” το κάθετο δοκάρι του Θεοδωράκη.

Η “Ένωση” μπήκε με την ίδια αποφασιστικότητα και στην επανάληψη. Έξι λεπτά χρειάστηκε ο Πέτρος Μάνταλος για να παραβιάσει την εστία των φιλοξενούμενων. Εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Καρασαλίδη-Κατράνη και διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 54ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας των γηπεδούχων ο αρχηγός της ΑΕΚ έπιασε ένα σουτ αλλά η μπάλα βρήκε και πάλι στο δοκάρι. Το τρίτο της βραδιάς!

Στο 59 ο Ενσικουλού έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει τους Περιστεριώτες στην διεκδίκηση του ματς. Ο Μπάρκας δεν συνεννοήθηκε καλά με τον Μπακάκη, έκανε άστοχη έξοδο αλλά ο εξτρέμ του Ατρομήτου πλάσαρε άουτ σε κενή εστία!

Το παιχνίδι τελείωσε στο 71ο λεπτό. Μάνταλος και Λιβάια έκρυψαν την μπάλα με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο τελικό 3-0.