...

Επιστροφή στις ευρωπαϊκές νίκες για τον Παναθηναϊκό

Την 6η τους νίκη κατάφεραν να κάνουν απόψε οι πράσινοι στο κλειστό του ΟΑΚΑ απέναντι στην Νταρουσάφακα με 75-67

Σε ένα παιχνίδι που η νίκη ήταν μονόδρομος,το τριφύλλι μπήκε δυνατά και με μαέστρο τον αρχηγό του Νικ Καλάθη φτάνοντας τις 6 ασίστ σε λιγότερο από δέκα λεπτά έχτισε από την αρχή μια μικρή διαφορά.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ανάλογη και καλύτερη για τον Παναθηναϊκό και με διψήφιο Λάνγκφορντ πήρε την μέγιστη  διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +11.

Στην αρχή της επανάληψης το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους Τούρκους να μειώνουν ως τους 4 αλλά η ομάδα του Πασκουάλ βρήκε λύσεις και διατήρησε το προβάδισμα και σε αυτό το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι πράσινοι παίξανε με την φωτιά για περίπου 7 λεπτά οι πράσινοι πάθανε ολικό μπλακ άουτ δεν έκαναν ούτε τα απλά πράγματα σωστά και έτσι κινδύνεψαν για ακόμη μια φορά στην έδρα τους. Ευτυχώς για τους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης αυτό δεν τους κόστισε και με αυτόν τον τρόπο πέτυχαν την νίκη.

Ο Μήτογλου των 20 πόντων αλλά και ο Καλάθη με νταμπλ-νταμπλ (10π,12ας.)ήταν οι κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ενώ για τους φιλοξενούμενους την διαφορά έκανε ο Ντάγκλας με 15 πόντους.