...

Επιστροφή στη δράση με γκέλα για την ΑΕΚ…

Δεν ξεκίνησε καλά η χρονιά για τους κιτρινόμαυρους… Η απογοητευτική ΑΕΚ στο πρώτο ματς της χρονιάς δεν κατάφερε να νικήσει τον Κισσαμικό στα Χανιά καθώς το τέρμα του Πόνσε ήρθε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρίσκι. Σε κακή βραδιά ο Μπογέ, μέτριοι Κλωναρίδης-Λιβάια. Η ¨Ενωση” θέλει στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ νίκη ή λευκή ισοπαλία για να σφραγίσει την πρόκριση στους 8.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης στην πρώτη ενδεκάδα και το 2019 παρέταξε το δικέφαλο με το αγαπημένο του 4-4-1-1. Ο Τσιντώτας ήταν κάτω από τα δοκάρια και οι Μπακάκης- Τσιγκρίνσκι-Τσόσιτς-Χουλτ στην άμυνα. Στον άξονα παρτενέρ του Άλεφ ήταν για πρώτη φορά μέσα σεζόν ο Πέτρος Μάνταλος. Στα άκρα ήταν οι Γκάλο- Μπογέ και δίδυμο στην επίθεση οι Πόνσε-Κλωναρίδης.

Από την πλευρά του ο Αλέκος Βοσνιάδης κατέβασε τους Χανιωτες και αυτος σε 4-4-1-1. Ο Παπαδόπουλος ηταν στην εστία, τετράδα στην άμυνα αποτελούσαν οι Τόλι-Σεσάι-Ζιούλης-Παπαχρήστος, στη μεσαία γραμμή ηταν οι Σελινιωτάκης-Γκίνη, στα φτερά οι Σιμόν-Βρεττός και λίγο πίσω από τον Ρίσκι ο Χαλκιαδάκης.

Ο “Δικέφαλος” στο πρώτο ημίχρονο δεν έθελξε με την απόδοσή του. Φαινόταν πως οι κιτρινόμαυροι δεν πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και είχαν δύο ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με τον MVP Ρίσκι (1′,11′).  Η ΑΕΚ από την πλευρά της απείλησε στο 17′ με το μακρινό σουτ του Βίκτωρα Κλωναρίδη και στο 21′ όταν ο Μπογέ βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο από πλάγια θέση αλλά πλάσαρε άουτ με το αριστερό.

Οι πρωταθλητές ανέβασαν την πίεσή τους αλλά τα λάθη στις μεταβιβάσεις ήταν πολλά. Λύση στο γόρδιο δεσμό έδωσε ο συνήθης ύποπτος Έκι Πόνσε. Ο Άλεφ έβγαλε τον Κλωναρίδη στην αντεπίθεση αυτός έσπασε την μπάλα δεξιά στον “El Tanque” ο όποιος με ένα διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 πετυχαίνοντας το 8ο γκολ του σεζόν. Ο Κισσαμικός προσπάθησε να απαντήσει αλλά το ημίχρονο έληξε χωρίς κάποια μεγάλη φάση.

Στο δεύτερο μέρος οι Χανιώτες ανέβασαν το ρυθμό τους. Στην αρχή η”Ενωση” είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία και οι κρητικοί με μεγάλη ευκολία ευκολία έβγαιναν στην κόντρα επίθεση. Η πρώτη ευκαιρία για την ισοφάριση ήρθε στο 51 όταν μετά από κόντρα επίθεση ο Ρίσκι βρέθηκε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η κακή ΑΕΚ συνέχιζε να μην παίζει ποδόσφαιρο και η “Θεία δίκη” ήρθε στο 93. Ο Κισσαμικός εκμεταλλεύτηκε μία στημένη μπάλα και ο Ρίσκι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Αλεφ, Μάνταλος, Γκάλο (79’ Γιαννιώτας), Κλωναρίδης (71’ Μοράν), Μπογέ (46’ Λιβάγια), Πόνσε

Κισσαμικός (Α. Βοσνιάδης, 4-2-3-1): Παπαδόπουλος, Τόλι (81’ Τεγούσης), Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Σιμόν (68’ Καραγιάννης), Χαλκιαδάκης (62’ Αρναρέλλης), Βρεττός, Ρίσκι