Επέστρεψε στις νίκες με πολλά γκολ και θέαμα

Μέτα την μία ήττα και τις δύο ισοπαλίες κόντρα σε ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός νίκησε και τον Απόλλων Σμύρνης στο ΟΑΚΑ με 5-1 και πήρε το τρίποντο κόντρα στον ουραγό του πρωταθλήματος. Από πολύ νωρίς οι πράσινοι έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και νωρίς, συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Μακέντα, μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Τάσου Χατζηγιοβάννη. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την κατοχή και να δημιουργεί τις φάσεις και έτσι ήρθε και το δεύτερο γκολ του Φεντερίκο Μακέντα  στο 41 με ένα εύστοχο πλασέ μετά από μια κάθετη πάσα του Κάτσε που τον έβγαλε μόνο του με τον τερματοφύλακα. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε και κάτι και η εικόνα συνέχισε να είναι η ίδια. Παίζοντας κυριαρχικό ποδόσφαιρο το τριφύλλι έκανε το 3-0 στο 58 μετά από εξαιρετική πάσα του Μπουζούκη στον Χατζηγιοβάννη ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Κουρμπέλη και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού με τη δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πολύ γρήγορα μόλις 4 λεπτά μετά στο 62, ο Ινσούα σκόραρε το πρώτο του γκολ για φέτος μετά από μια πολύ όμορφη πάσα του Μακέντα την οποία έκανε ασίστ και έτσι ήρθε το 4-0. Έγινε ο 10ος παίκτης του Παναθηναϊκού την φετινή σεζόν που σκοράρει στο πρωτάθλημα. Και έκει που όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός δεν θα απειληθεί από τον Απόλλων, 5 λεπτά μετά στο 67, ο Σικαμπάλα βρήκε χώρο από μέσα από την περιοχή και με ένα ψηλο σουτ, πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους. Ο Παναθηναϊκός όμως είχε και άλλα να δώσει. Συνέχισε να έχει την κατοχή, συνέχισε να απειλεί και στις καθυστερήσεις η ομάδα έκανε πάσες έξω από την περιοχή, ο Εμμανουηλίδης που πέρασε ως αλλαγή είδε το κόψιμο του Ματίας Γιόχανσον του έδωσε τη μπάλα και εκείνος με μία σκόραρε για το τελικό 5-1, παραμένοντας έτσι ο πρώτος σκόρερ των πράσινων για φέτος στο πρωτάθλημα, όμως αυτή την φορά με συγκάτοικο τον Ιταλό φορ, αφού πλέον έχουν και οι δύο από τέσσερα γκολ. Πρωταγωνιστής του ματς φυσικά ο Φεντερίκο Μακέντα με δύο σεντερφορίσια γκολ και μια πάρα πολύ όμορφη ασίστ.