Έκανε την υπέρβαση ο ΠΑΟΚ, κέρδισε την αήττητη Τενερίφη εκτός έδρας

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε έναν αληθινό θρίαμβο στην Ισπανία, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 65-66, έχοντας ως μπροστάρη τον εξαιρετικό Λίνο Χρυσικόπουλο (24 πόντους, 6/7 τρίποντα).

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, κερδίζοντας με 12-19, με 9 πόντους (3 3π.) του Χρυσικόπουλου.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο,  ανέκαμψε η Τενερίφη με τον ηγέτη της, McFadden, πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 33-32. Ωστόσο, για να περάσει μπροστά η ισπανική ομάδα βοήθησε και η απουσία του καλύτερου παίκτη του ΠΑΟΚ, καθώς είχε 2 φάουλ και δε χρησιμοποιήθηκε σχεδόν καθόλου στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο,  ο ΠΑΟΚ έτρεξε επιμέρους του σκορ 16-9 και μπήκε μπροστά με 48-42, και είχε ήδη σκοράρει 16 πόντους ο Χρυσικόπουλος.

Την τέταρτη περίοδο, ο Δικέφαλος άντεξε  και πήρε την μεγάλη νίκη. Αναμφισβήτητα, ο MVP του αγώνα ήταν ο Χρυσικόπουλος με 24 πόντους (9/11 σουτ) και άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μορέιρα με 12 πόντους, ενώ για την Τενερίφη οι Saiz με 15 πόντους και McFadden με 10 πόντους.