Ατρόμητος – Ολυμπιακός 1-2 – Απόδραση στο 93′

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει νικητής από το Περιστέρι με κεφαλιά του Βούκοβιτς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και να πλησιάσει πιο κοντά στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0 μόλις στο 33ο δευτερόλεπτο, όταν έπειτα από ωραίο γύρισμα της μπάλας του Ναουέλ από αριστερά, ο Καμαρά πλάσαρε αουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 7’ ο Μάνος έπειτα από εξαιρετικό, μακρινό, 1-2 με τον Ποντένσε βρέθηκε απέναντι από τον Μέγερι, επιχείρησε να γυρίσει στον Ναουέλ αλλά ο Καρασαλίδης έδιωξε σε κόρνερ.

2 λεπτά αργότερα ίδια ακριβώς φάση με τον Καμαρά αυτή τη φορά αντί του Μάνου να επιχειρεί ίδιο γύρισμα χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 13’ ο Γκιγιέρμε μάρκαρε με το σώμα τον Νσικουλού ανατρέποντάς τον μέσα στην περιοχή, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι.

Ο Γκιγιέρμε λειτουργεί σαν καθαρό εξάρι και πιο μπροστά του οι Νάτχο και Καμαρά υποστηρίζουν τον Μάνο.

Ο Νάτχο στο 20’ βρήκε εξαιρετικά τον Ποντένσε με σέντρα 40 μέτρων, αυτός γύρισε στον επερχόμενο Μάνο, που πλάσαρε στην κίνηση, άουτ, στην πιο σημαντική στιγμή του Ολυμπιακού στο ημίχρονο.

Στο 36’ ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Κούτρη όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ατρόμητος στην πρώτη του ουσιαστική απειλή κατάφερε να σκοράρει στο 43’ με τον συνήθη ύποπτο Κουλούρη. Ο Μπουσούλατζιτς σούταρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, ο Σα απέκρουσε ασθενώς, και ο επιθετικός του Ατρομήτου πλάσαρε σε κενό τέρμα.

Στο 49’ ο νεοεισελθών Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ που ο ίδιος κέρδισε έξω από την περιοχή και ο Καμαρά πλάσαρε στο 2ο δοκάρι για το 1-1.

Στο 57’ ο Ατρόμητος θα μείνει με 10 παίχτες καθώς ο Μπουσούλατζιτς θα δεχθεί τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Φορτούνη σε υποσχόμενη επίθεση.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 63’ για τον Ατρόμητο, όταν ο Κουλούρης πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Σα στο σουτ του Μάντσον, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτηκή θέση.

Στο 67’ ο Φορτούνης απείλησε και πάλι από φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μέγιερι.

Στο 74’ ο Φορτούνης σούταρε από το ύψος του πέναλτι, όμως ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου είχε και πάλι απάντηση.

10’ λεπτά αργότερα ο Μάνος βρέθηκε απέναντι από την εστία έτοιμος να πλασάρει, όμως ο Ρισβάνης με προβολή, του πήρε την μπουκιά απ’ το στόμα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βούκοβιτς εκμεταλλεύτηκε το στημένο του Φορτούνη, πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Μέγιερι, δίνοντας ταυτόχρονα ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Πειραιά.