Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός: ‘Εκανε το καθήκον του και πέρασε “σίφουνας”

Απόλλων Σμύρνης-Παναθηναϊκός 1-3: Επιτέλους νίκη οι «πράσινοι».

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα του με πολλές εκπλήξεις, αφού έδωσε φανέλα βασικού στους Κώστα Κότσαρη, Κώστα Αποστολάκη, Πασχάλη Στάικο, Ηλία Χατζηθεοδωρίδη και Αργύρη Καμπετσή.

Με διάταξη 3-5-2, τον Εμάνουελ Ινσούα σε ρόλο αριστερού στόπερ και τον Δημήτρη Κουρμπέλη να παίζει μπροστά στην τριάδα, οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή απειλή.

Ο Αποστολάκης έπιασε καλή απόδοση, ο Χατζηθεοδωρίδης δεν επηρεάστηκε από την έλλειψη προπονήσεων λόγω της ίωσης.

Στο ντεμπούτο του στη Super League, ο Αποστολάκης κέρδισε φάουλ και ο Χατζηθεοδωρίδης το μετουσίωσε σε γκολ στο 19’.

Το 59% κατοχής, τα 4 κόρνερ και οι 4 τελικές (έναντι 1), μαρτυρούν ότι οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι.

Το α’ ημίχρονο, πάντως, ήταν ανιαρό, εν αντιθέσει με το β’ που επεφύλασσε αρκετά γκολ, αποβολή και περισσότερες ευκαιρίες.

Στο 49’ από νέο φάουλ του Χατζηθεοδωρίδη, ο Κουρμπέλης πήρε κεφαλιά και ο Καμπετσής σαν σε προπόνηση έγραψε το 0-2.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Τομάς Μπεντινέλι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Χρήστο Δώνη.

Ο Λευτέρης Βελέντζας έριξε στη μάχη τους Κρίστιαν Ντ’ Ούρσο, Χιλάλ Ελ-Χέλβε και δικαιώθηκε, αφού στο 73’ ο πρώτος εκτέλεσε φάουλ και ο Νίκος Βαφέας μείωσε με κεφαλιά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Πάνος Αρμενάκας πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.

Στο 79’ ο Μακέντα έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή με ένα σπουδαίο γκολ (σκόραρε για πρώτη φορά μετά τις 27/1).

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε με τον Παναθηναϊκό να έχει ευκαιρίες για το 1-4.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λευτέρας Βελέντζας): Αστράς, Ναδάλες, Στάθης, Γαρουφαλιάς (62′ Ελ-Χέλβε), Κύργιας, Βαφέας, Γκίνο (81′ Ρώσση), Κοντοές (58′ Ντ’ Ούρσο), Μπεντινέλι, Αγρόδημος, Βάρκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Αποστολάκης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης, Στάικος (85′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (84′ Εμμανουηλίδης), Χατζηθεοδωρίδης (76′ Αρμενάκας), Μακέντα.