ΠΑΟΚ: «Έσπασε» τα κοντέρ ο θρίαμβος – Πόσοι είδαν το ματς στην Ελλάδα

0

Τα «έσπασε» πάλι η ποδοσφαιρική μετάδοση του OPEN! Η ιστορική νίκη-πρόκριση του ΠΑΟΚ επί της Μπενφίκα ήταν το Νο1 της ελληνικής τηλεόρασης στο γενικό σύνολο κατά τη ζώνη μετάδοσής του (21.00-23.00), αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον ΣΚΑΪ .

Το παιχνίδι για τα προκριματικά του Champions League κατέγραψε μέσο όρο 21,2% στο γενικό σύνολο και 22,1% στο δυναμικό κοινό 18-54. Κάτι που μεταφράζεται σε 900.000 τηλεθεατές που δεν άλλαξαν κανάλι όσο κυλούσε η μπάλα στο χορτάρι της Τούμπας.

Πάντως, το συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο παρακολούθησαν φανατικά πάνω από 1.005.000 τηλεθεατές, ενώ έστω για ένα λεπτό είδαν το ματς πάνω από 2.125.000 τηλεθεατές!

Η αναμέτρηση της Τούμπας ήταν το πρώτο πρόγραμμα της ελληνικής τηλεόρασης σε τηλεθέαση επί έξι τέταρτα (δηλαδή για 90 λεπτά) κατά την ώρα μετάδοσης, φτάνοντας σε peak τετάρτου στο 23,7%.

Εκρηκτικά ήταν βέβαια τα ποσοστά που πέτυχε το OPEN στους άνδρες. Στο δυναμικό ανδρικό κοινό 18-54 ο αγώνας του ΠΑΟΚ κατέγραψε μέσο όρο 36,2% (στη δεύτερη θέση βρέθηκε το STAR με 16%), ενώ στους νεαρούς άνδρες 15-24 έφτασε σε μ.ό. στο 46,4% και στους μεγαλύτερης ηλικίας άνδρες 45-64 στο 39%!

Εντυπωσιακά νούμερα έκανε το ματς στην ευρύτερη περιφέρεια της Θεσσαλονίκης, φτάνοντας σε μ.ό. στο 38,3%.