ΑΕΚ – Λάρισα: Πορτογαλική υπόθεση

0

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη της ΑΕΛ σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτού και δίκαια επικράτησε των Θεσσαλών με 3-0. Οι τρεις Πορτογάλοι της Ένωσης (Σιμόες, Ολιβέιρα, Λόπεζ) βρήκαν δίχτυα και χάρισαν τους 3 βαθμούς στην ομάδα του Μάσιμο Καρέρα.

Οι “Κιτρινόμαυροι” είχαν τον έλεγχο του ματς από το πρώτο ημιχρόνιο όμως δεν έβρισκαν τρόπους να “ξεκλειδώσουν” την άμυνα των Λαρισαίων.

Λίγες στιγμές πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ολιβέιρα βρέθηκε σε θέση έξω-δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Σιμόες που είχε κάνει κίνηση στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της 4 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. O Μάνταλος πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος “άδειασε”έναν αμυντικό και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κρίστινσον. Αυτό ήταν το ένατο γκολ του Πορτογάλου στο φετινό πρωτάθλημα.

Το τρίτο γκολ της ήρθε από ακόμα μια έμπνευση του Μάνταλου, ο οποίος με εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού βρήκε τον Λόπεζ και ο 31χρονος μπακ κατέβασε με το στήθος και πλάσαρε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

Οι συνθέσεις:

AEK (Mάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Βράνιες (85′ Βασιλαντωνόπουλος), Οικονόμου, Σβάρνας, Μπακάκης, Λόπεζ, Κρίστιτσιτς, Σιμόες, Μάνταλος (78′ Γιούσης), Βέρντε, Ολιβέιρα (68′ Μπότος)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος (Μπάλλας 78′), Μπράλιτς (55′ Μπούστος), Μόρας (69′ Ζίζιτς), Μιχαήλ, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Σετσέροβιτς, Κάτσε, Παπάζογλου, Γουάρντα