Ροντέο χωρίς νικητή στο ΟΑΚΑ

0

Στα πρώτα 25 λεπτά του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος και έδειχνε ικανός να φτάνει… κατά βούληση στα καρέ του Μπάρκα. Ο Αμπέλ Φερέιρα εντόπισε την αδυναμία της ΑΕΚ  να αντιμετωπίσει μπαλιές στην πλάτη της αμυντικής τριάδας και έτσι η ομάδα του επιχειρούσε να επιτεθεί μόνιμα με βαθιές μπαλιές, κυρίες από τα δεξιά.

Με έναν τέτοιο τρόπο ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Σβιντέρσκι βγήκε στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας, πέρασε τον (αρνητικό) Μπάρκα, γύρισε στον Μπίσεσβαρ το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Τσιγκρίνσκι.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει τα βήματα της  και να φτάσει με αξιώσεις την περιοχή του Ζίφκοβιτς αλλά ο ΠΑΟΚ έδειχνε πιο απειλητικός.

Στο 15  ο Λημνιός βγήκε για ακόμα μια αφορά από δεξιά στην πλάτης της άμυνας της ΑΕΚ, έκανε ένα δύσκολο κοντρόλ και κατάφερε να γυρίσει στον Σβιντέρσκι ο οποίος αν και έκανε… «τσαφ» κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλαϊνό διχτάκι και να ανοίξει το σκορ.

Στο 19 ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα του. Ο Μπάρκας έκανε έξοδο για να μλοκάρει ένα γέμισμα από δεξιά, δεν κατάφερε όμως να κάνει επαφή με την μπάλα η οποία κατέληξε στον Σβιντέρσκι ο οποίος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα η μπάλα έφτασε στον Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή, όμως ο Μπάρκας απέκρουσε το πλασέ του.

Στο 22 ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε χιλιοστά από το 2-0. Ο Μπακάκης έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής μετά από έλεγχο VAR έστειλε τον ΠΑΟΚ στην άσπρη βούλα. Ο Μπίσεσβαρ όμως μπορεί να έστειλε τον Μπάρκα στην άλλη γωνία αλλά η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Από αυτό το σημείο η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και έβαλε τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του. Ο Νίκος Κωστένογλου πέρασε τον Μπακάκη δεξί μπακ με τον Παουλίνιο να αναλαμβάνει ρόλο δεξιού χαφ στο 4-2-3-1. Η ΑΕΚ απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων κατάφερε όμως να βγάλει μόλις μια καλή φάση με ένα σουτ εκτός περιοχής του Αλμπάνη.

Στο δεύτερο μέρος ο Νίκος Κωστένογλου διατήρησε το 4-2-3-1 και πέρασε στον αγώνα τους Ντέλετιτς-Γιακουμάκη στη θέση των Παουλίνιο-Αλμπάνη.

Η Ένωση ήταν κυρίαρχη και η ισοφάριση φαινόταν θέμα χρόνου. Ο Μπακάκης στο 47 έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Στο 50 μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βράνιες βρήκε με κεφαλιά πάσα τον Μάνταλο, η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ.

Στο 54 η ΑΕΚ βρήκε τη λύση από στημένη μπάλα. Ο Λιβάια εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Τσιγκρίνσκι με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η χαρά των κιτρινόμαυρων όμως δεν κράτησε πολύ. Στο 58 βγήκε η μπαλιά στην δεξιά πλευρά, ο Λημνιός εκμεταλεύτηκε τον ξεχασμένο Λόπεζ μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Σβιντέρσκι ο οποίος με δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ στην πρώτη επίθεση των φιλοξενούμενων στην επανάληψη.

Στο 64 ο Λιβάια εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ζίφκοβιτς του είπε όχι με εξαιρετική απόκρουση. Στην επαναφορά ο Μάνταλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφ σάιντ μετά από χρήση VAR.

Στο 79 ο Κρστιτσιτς κέρδισε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, πέρασε στον Μάνταλο ο οποίος βρήκε τον Ντέλετιτς στο δεύτερο δοκάρι και ο Σέρβος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο από εκείνο σημείο με τον Μπάρκα να λέει δυο φορές όχι στον Άκπομ και τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.