Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης: Ο Άλτμαν του χάρισε το τρίποντο!

0

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη με 1-0, κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Χρυσός σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Όμρι Άλτμαν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε άψογα μία μπαλιά 20 μέτρων από τον Κουρμπέλη και με ωραίο σουτ, σκόραρε δίνοντας τους τρεθς βαθμούς στην ομάδα του. Αυτοί οι τρεις βαθμοί βρίσκουν το τριφύλλι στην λεκτη θέση, μόλις ενα βαθμό πίσω από τον Άρη.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν πολύ ελκυστικό για το φίλαθλο κοινό. Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και φαινόταν στα πρώτα λεπτά, πως θα έβρισκε το γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στο 16΄, όταν ο αρχηγός Δημήτρης Κουρμπέλης βρήκε τον Άλτμαν στη μικρή ν περιοχή του Αστέερα και ο Ισραηλινός μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Από εκεί και πέρα ο Αστέρας πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρακολουθήσαμε καλύτερο θέαμα, όμως και πάλι γκολ δεν είδαμε. Οι φιλοξενούμενοι με τους Καλτσά και Αραβίδη είχαν ευκαιρίες (56′ και 65), όμως ήταν άστοχοι κι αυτό τους γέμισε άγχος. Ο Παναθηναϊκός ειχε πρόβλημα στη μεσαία γραμμή και η έξοδος του τραυματία Κουρμπέλη, άμβλυνε το συγκεκριμένο πρόβλημα. Στο 80ο λεπτό ο Μακέντα απέτυχε να νικήσει τον Παπαδόπουλο στο τετ α τετ και η αγωνία καλά κρατούσε στο ΟΑΚΑ. Τελικά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και ο ΠΑΟ, έστω και ασθμαίνοντας πήρε το τρίποντο και βρισκεται στο μείον ένα από τον Άρη.