Έβγαλε την “προπόνηση” η ΑΕΚ και περιμένει το ντέρμπι

0

Η Ένωση ήταν άστοχη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 1 -0. Σκόρερ για ακόμα μια φορά ο Εζέκιελ Πόνσε . Τα βλέμματα όλων στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφονται στο μεγάλο ματς της Κυριακής με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Η πρωταθλήτρια ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μισό του παιχνιδιού με τους Βοιωτούς να φτάνουν με αξιώσεις στην περιοχή του Μπάρκα μόλις μια φορά στο 25. Το γύρισμα του Ιωαννίδη όμως μπλόκαρε σταθερά ο Μπάρκας.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά έχοντας 3 καλές ευκαιρίες σε 10 λεπτά με τους Μπακασέτα, Πόνσε, Λιβάια να μην βρίσκουν εστία στις τελικές τους προσπάθειες.

Η Ένωση συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα ψάχνοντας διαδρόμους. Το σκορ άνοιξε ο Πόνσε στο 24ο λεπτό όταν ο Γκάλο βρήκε χώρο από δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Αργεντινός με άψογη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αλλά ο Μπάγιτς είπε όχι στα τετ α τετ των Μπακασέτα-Πόνσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι αλλά όλες η προσπάθειες τις σταματούσαν πάνω στη μαζική άμυνα του Λεβαδειακού και στον εξαιρετικό Μπάγιτς. Όσο η ώρα περνούσε οι ποδοσφαιριστές του “Δικεφάλου” άρχισαν να αγχώνονται και να μην έχουν καθαρή σκέψη.

Ο Λεβαδειακός αύξησε την πίεση του για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει ουσιαστικά τον (μέτριο) Βασίλη Μπάρκα.

Το 1-0 παρέμεινε με την Ένωση για δεύτερο ματς συνεχόμενο να παίρνει τους 3 βαθμούς χωρίς να αποδίδει τα αναμενόμενα…