Η Νταρουσάφακα προσγείωσε τον Ολυμπιακό

0
EUROLEAGUE / ÍÔÁÑÏÕÓÁÖÁÊÁ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έκανε μια απίστευτη προσπάθεια στο τέλος του αγώνα, επέστρεψε από το -19, όμως δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από την Πόλη, γνωρίζοντας την ήττα από την Νταρουσάφακα με 79-75.

Οι «ερυθρόλευκοι» για περίπου 35 λεπτά είχαν μείνει στο… χριστουγεννιάτικο τραπέζι και με εξαίρεση τον Στρέλνιεκς, άπαντες ήταν σκιά του εαυτού τους. Ο Ντέιντ Μπλατ ανακάτεψε άπειρες φορές την… τράπουλα και τελικά βρήκε το σχήμα που βόλευε, με τους Πειραιώτες να κάννουυν ένα απίθανο σερί στο τέλος και να φτάνουν στους 2, όμως κάπου εκεί οι δυνάμεις τους εγκατέλειψαν, με τους Τούρκους να φτάνουν στη νίκη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός κλείνει τον πρώτο γύρο στο 9-6, με το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ να περιμένει το παιχνίδι της Εφές με την Μπαρτσελόνα για να δει σε ποια θέση θα ολοκληρώσει το 2018.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού δεν ήταν το επιθυμητό, με τους Πειραιώτες να βρίσκονται πίσω με 10-6 (4’). Ένα τρίποντο του Παπανικολάου μείωσε τη διαφορά στον πόντο, όμως στην συνέχεια η Νταρυσάφακα πάτησε γκάζι, εγκλώβισε τους Πειραιώτες και η «ψαλίδα» άνοιξε επικίνδυνα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-12.

Η κακή εικόνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την διαφορά να φτάνει στους 17 με 31-14 (12’). Οι πειραιώτες αντεπιτέθηκαν και με ένα δικό τους σερί μείωσαν στους 9 (34-25 16’), όμως οι Τούρκοι και πάλι βρήκαν λύσεις με τον Ντάγκλας να κάνει σπουδαία δουλειά. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους «πράσινους» στο 42-31.

Ένα τρίποντο του Γκος έστειλε την διαφορά στους 8, με τον Ολυμπιακό να δείχνει το γνωστό του πρόσωπο σε επίθεση και άμυνα. Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν και πάλι στην δύνη των Τούρκων. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους (58-39 25’). Δύο τρίποντα του Στρέλνιεκς έδωσαν πνοή στον Ολυμπιακό, ο οποίος αντέδρασε και βελτιώθηκε, μειώνοντας στο 60-53 του δεκαλέπτου.

Ο Σπανούλης μείωσε στους 5 (60-55 31’), όμως οι Τούρκοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να ανεβάσουν την διαφορά, η οποία μετά από τρίποντο και φάουλ του Πέινερς έφτασε στους 12 (72-60 35’). Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Ο Μπλατ ανακάτεψε πολλές φορές το σχήμα και η άμυνα των Πειραιωτών ανέβηκε κατακόρυφα, με τους γηπεδούχους να «κολλάνε».  Η ελληνική ομάδα με ένα σερί 9-0 πήγε το παιχνίδι στους 3 (72-69 37’). Γκος και ΛεΝτέι πήραν λάθος επιλογές και η Νταρουσάφακα έφτασε στο +7, όμως Πρίντεζης και Στρέλνιεκς πήγαν το παιχνίδι στους 2 (76-74 39’46’’). Ο Ντάγκλας ήταν εκείνος που πήρε την μεγάλη ευθύνη  των βολών και με συνολικά 3/4 έκανε την… δουλειά. Έτσι οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με 79-75.

Δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 60-53, 79-75.