0

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ, “πάτησε” τον Άρη ο Παναθηναϊκός

Καρδιοχτύπησαν στο τέλος αλλά πήραν την νίκη οι πράσινοι στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη με 70-84 στο «Nick Galis Hall» και έκαναν το 2/2 στην Basket League.

Μια στιγμή έντασης σημάδεψε το πρώτο δεκάλεπτο μετα απο φάουλ του Καλαθη, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή. Στη συνέχεια τα πνεύματα οξύνθηκαν με Πασκουάλ και Αγγέλου να τιμωρούνται και να αποχωρούν απο τους πάγκους τους για τον υπόλοιπο αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έμειναν 5:30 λεπτά περίπου χωρίς σκορ και έτσι οι πρωταθλητές πήραν μια ισχυρή διαφορά με ένα σερί 15-0 και δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα ως τέλος του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό αλλά μια μικρή έκρηξη των κιτρινόμαυρων στα μισά του 4ου δεκάλεπτο απείλησε μειώνοντας στους 5 ως που μίλησε η εμπειρία και η ψαλίδα ξανάνοιξε με τον Λανγκφορντ και τον Τομας να δείχνουν την κλάση του και να είναι οι καλύτεροι μεταξύ ίσων στην αναμέτρηση

Η ομάδα του Πασκουάλ στρέφει την προσοχή της στην Ευρωλίγκα και τα ματς με Μπάγερν και Γκραν Κανάρια.